Що першочергово зробить хороший фахівець? Так-так, вiн виконає акустичний розрахунок. Навіщо? А щоб точно знати, який звуковий тиск від данної системи саме в цьому приміщенні. I чи достатньо його. Простіше? Треба вибрати звукову систему, гучності якої достатньо для данної задачі, та ще є запас.
А ще у 90% випадків, починаючи від нічних клубів і закінчуючи великими фестивалями, українські організатори взагалі забивають на світові санітарні норми. Що за норми? — запитаєте.
Рівень гучності не повинен перевищувати 100-105dBa зваженого тиску. А це, приблизно, 115-118 dB(SPL) повного тиску, в залежності від типу системи.
Чому? Все, що голосніше впливає на здоров’я людини. Як? З’являються мікротріщини в барабанній перетинці і людина глухне. В першу чергу по високим та середнім частотам. Перспектива так собі, так? Ось і ми так думаємо.
А як справи з нормами в Україні?
Найчастіше в клубах і на концертних майданчиках тиск сягає — 120-125dB(SPL). А буває так, що і всі 130dB. І повірте, це взагалі не круто. Навіщо вони роблять так голосно? А з тією ж логікою, через яку водії порушують правила дорожнього руху — бо хочуть розігнатися. Ось i звукотехніки, з тією ж пристрастю, хочуть розiгнати свою систему до піку. І що в результаті? А нічого хорошого.
Яка практика в Європі?
У звукорежисерів є спеціальний вимірювач тиску. Так ось, коли на ньому цифри горять зеленим — гучність в межах норми, але… Як тільки тиск перевищує 100-105 dBa i цифри починають горіти червоним — перевищення гучності. А якщо він забив на цей датчик? Ну що ж, тоді є ризик потрапити на дуууже великий штраф. І скільки ж? Десь 20 тис євро. I це в залежності від країни.
P.S. Ми, в Complex-V, за здоровий звук!
Як вважаєте, 20 тис євро справедливий штраф за порушення санітарних норм? Чи забагато? Можливо Україні теж потрібно перейти на світові стандарти, що думаєте?
— діліться думками в коментарях.