Якісний звук на стадіоні – запорука відмінної гри? | Complex

Якісний звук на стадіоні – запорука відмінної гри?

Люди приходять на стадіон за порцією шалених емоцій та драйву. Величезна територія стадіону «Металіст» загальною площею в 7,08 га вміщує в себе 40 000 осіб. Крики шанувальників, овації, гучна музика, спіч диктора ­– все ця атмосфера як єдиний живий організм. Аби озвучити таке місце необхідний дійсно потужний та якісний звук, щоб слухачі відчували гру та розуміли чітко те, що промовляє коментатор.

Про стадіон

Металі́ст» — це спортивний комплекс, багатофункціональний стадіон у Харкові, який призначений для проведення футбольних матчів і легкоатлетичних змагань. Керує ним зараз бізнесмен Олександр Ярославський, який вже був колись президентом харківського клубу з 2005 по 2012 рік. Після повернення все знов почало оживати і розквітати. Олександр вкладає немало зусиль, часу та коштів на те, аби постійно покращувати харківську арену. Понад 8 мільйонів гривень пішло тільки на оновлення акустики. У президента є мета – Харків у майбутньому обов’язково має прийняти матч за суперкубок УЄФА. Тож, новітні технології як одна із найважливіших складових досягнення цієї мети. Після повернення Олександра до клубу ми знову оновили акустичні системи на ArenaMatch, бо вони завжди вдосконалюються і стадіон не планує поступатися якістю. На спортивній арені завжди лунає чистий та насичений звук. Те що треба для яскравої гри!

Стадіон занесений до Реєстру культурно-національної спадщини України. А отже працювати з таким об`єктом було ще більш відповідально. Але команда Complex V не боїться складностей, наші кваліфіковані працівники займаються озвученням об`єктів різного масштабу вже понад 20 років, компанія є лідером у сфері акустики. Ми пропонуємо ефективне комплексне рішення складних інженерних задач від ідеї до готового результату.

«Металіст» має такі зони: чаша стадіону, східний вхід, зона ротонди, VIP вхід та периметр коло стадіону.

Середньозважений рівень навколишнього шуму на стадіоні дорівнює 85-95 dB. Звукова система при цьому повинна розвивати звуковий тиск, що дорівнює 100-110 dB.

Цілі та завдання від замовника

«Озвучування об`єкта» – це занадто розпливчате завдання і завжди варто розуміти для чого це необхідно. У випадку із «Металістом» було поставлено таке завдання: мати на стадіоні сучасну звукову систему з максимально чітким, комфортним для сприйняття та розбірливим звуком для кожного відвідувача стадіону.

Після цього було проведено комп’ютерне моделювання в програмі для акустичних розрахунків Bose Modeler. Максимально наближений результат, що відповідає цілям замовника, міг бути досягнутим у разі застосування моделей гучномовців американської компанії Bose  – провідного світового бренду у сфері виробництва звукової техніки.

Які фактори необхідно враховувати при розрахунках та виборі акустики?

Насправді впливає багато чого. Наприклад, велика площа покриття звуку, можливість акустики працювати за будь-яких погодних умов, рівень навколишнього шуму, архітектура споруди, матеріали, з яких був виготовлений стадіон, оскільки це впливає на реверберацію звуку. Система фонового озвучування, система спортивного звуку та концертна система вимагає для реалізації різні рівні звукового тиску SPL. Відповідно вибір акустичних систем для різних завдань також різний.

Кожна велика спортивна арена є унікальною, і оснащення акустичними системами кожного комплексу відбувається індивідуально — ніяких шаблонів.

Чим озвучували?

Відштовхуючись від поставлених завдань, розрахунків та моделювання у якості озвучування стадіону було обрано 90 сабвуферів компанії Bose, 120 двосмугових гучномовців різних моделей, 12 широкосмугових гучномовців, 2 лінійні масиви та 22 рупори. Усього 246 акустичних елементів необхідно було для того, аби озвучити стадіон «Металіст». Непогано, чи не так?)

Усі ці пристрої забезпечують високу розбірливість мови та музики. Оскільки кути розкриття узгоджені, звукові хвилі від різних блоків не накладатимуться один на одного і не створюватимуть небажані інтерференційні явища.

Управління звуком на стадіоні здійснюється через мережу Ethernet, використовуючи при цьому спеціальний софт.

Основні роботи та результат

Мабуть, найскладнішим на цьому об`єкті було не встановити більше двохсот акустичних систем, а працювати у важких зимових куртках. Але команда Complex v здатна на все, навіть паяти без рукавиць при температурі – 250С)

Ми вважаємо, що успіх спортивних комплексів пояснюється не лише величезним інтересом до спорту, а й видовищною естетикою, в якій звук грає одну з головних ролей, адже якісний звуковий супровід є важливим елементом кожного заходу.