5 Основ дистанційних технологій для успішної гібридної роботи | Complex

5 Основ дистанційних технологій для успішної гібридної роботи

Вибір правильних дистанційних технологій став для ІТ-менеджерів обов’язковим завданням під час переходу на гібридне робоче місце в умовах пандемії.


Оскільки умови роботи змінюються щодня, інструменти для віддаленої роботи в офісі та на зустрічах мають бути гнучкими, інтуїтивно зрозумілими у використанні, здатними масштабуватися та працювати з іншими пристроями за допомогою різноманітних платформ. ІТ-менеджери розуміють, як ці важливі рішення впливають на компанії та організації, які хочуть дати працівникам можливість адаптуватися та працювати на найвищому рівні, оскільки робоче місце продовжує розвиватися.


Сьогодні вибір рішень вражає. Крім питання бюджету, ІТ-менеджери повинні враховувати, як вплине на продуктивність, якщо технологія не працюватиме належним чином, і як від цього постраждає співпраця працівників.


Щоб допомогти керівникам, які бачать важливість використання дистанційних технологій в епоху гібридної роботи, ми розглянули п’ять ключових моментів, на які ІТ-менеджери мають звернути увагу для успішної роботи.

1. Якісне аудіо та відео для індивідуального робочого простору

Кінцеві точки запису та відтворення відео на гібридному робочому місці в умовах постійного соціального дистанціювання стають більш важливими. Цілком імовірно, що навіть ті, хто повернувся в офіс, відвідуватимуть більше віртуальних зустрічей, чи то з колегами, які продовжують працювати віддалено, чи з іншими, які знаходяться в офісі, але в окремих робочих місцях. Обладнання повинно мати аудіовихід та вбудовані мікрофони та камеру, що дозволить командам бачити і чути все, що відбувається, як особисто, так і віддалено. Це включає в себе можливість чітко бачити людей, які рухаються кімнатою, або робити записи на дошці для кращого обговорення та взаємодії. Сукупність цих функцій разом із великими екранами усувають розчарування, яке виникає через відчуття відключеності або відстороненості у віддаленому середовищі. Натомість команди зможуть співпрацювати одночасно незалежно від того, де вони знаходяться.

2. Гнучкість робочих просторів в перехідний період

Дистанційні відеоекрани на колесах служать універсальними пристроями, які легко маневрують і пропонують високий рівень гнучкості. З огляду на співпрацю, це дає командам можливість зробити будь-який простір в офісі, майстерні або на заводі придатним для нарад. Важливо пам’ятати про місце розташування, яке використовується для спілкування, і про те, як інші фактори, наприклад, розмір приміщення та звук, можуть вплинути на зустріч. Оскільки використання офісних приміщень змінюється та швидко зменшується з гібридною роботою, портативні дошки для нарад пропонують універсальне рішення для щільно заброньованих кімнат для переговорів або нестачі простору, призначеного для спільної роботи чи місць для зустрічі.

3. Ефективне аудіовізуальне рішення для переговорних кімнат

Дослідження показують, що віддалене відео є набагато ефективнішим засобом спілкування, ніж телефонні дзвінки та навіть деякі особисті зустрічі. З початком гібридної роботи, яка різко збільшує кількість цих відеосесій, дуже важливо отримати максимальну віддачу від зон для спілкування та середніх конференц-залів. Аудіовізуальне обладнання повинно забезпечувати найкращий досвід для всіх учасників — особисто та віддалено — щоб ніхто не відчував, ніби він пропустив ключовий матеріал або не зміг зв’язатися з важливим діловим контактом. Проста установка, якісні камери, динаміки та мікрофони, а також можливості швидкого підключення, як-от підключення по одному кабелю, є деякими обов’язковими функціями, які необхідні для успішної зустрічі.

4. Покращене використання зон для зустрічей і обговорень

До пандемії мало хто звертав увагу на те, наскільки ефективно підприємства використовують приміщення для зустрічей. Сьогодні наявність функціональних просторів для проведення особистих і віддалених зустрічей є важливою для бізнесу. Оскільки ці простори потребують значних інвестицій завдяки інтеграції технології віддалених конференцій, витрати на недостатньо використовувані або неправильно розподілені кімнати швидко збільшуються. Інструменти керування приміщенням та можливість аналізувати дані пропонують рішення цієї проблеми. Панелі керування кімнатами, розташовані поза кімнатами, дозволяють здійснювати онлайн-бронювання, перепланування та координацію між співробітниками, щоб вони могли максимально використовувати простір. А дані, зібрані про використання кімнати, допомагають визначити, де можна внести покращення на основі поведінки співробітників, наприклад, наради лише з аудіо в кімнаті для відеоконференцій або «примарні бронювання», коли кімната відображається як недоступна, але ніколи не використовується. Виявлення цих закономірностей забезпечить безперервне покращення як співпраці співробітників, так і інвестицій в технології.

5. Належні засоби комунікації та співпраці

Пандемія призвела до вибуху можливостей того, як підприємства використовують апаратне забезпечення віддалених технологій, щоб продовжувати працювати та співпрацювати. Zoom став настільки популярним, що став дієсловом, Microsoft використала Teams, щоб зміцнити своє місце в якості повноцінного лідера в галузі продуктивних рішень, а безліч інших компаній впроваджують інновації щодо відео- та аудіозустрічей, щоб забезпечити максимальну гнучкість і багатий набір функцій. Хоча, можливо, минула епоха, коли безкоштовні пробні версії були необхідні для залучення нових клієнтів, для компаній і організацій важливо мати декілька варіантів використання. Ця різноманітність дозволить працівникам знайти рішення, яке найкраще підходить для ефективного спілкування та роботи.
Безсумнівно, що до ІТ-команд і керівництва пред’являють більше вимог, ніж будь-коли раніше. Вони повинні мати багато можливостей, щоб підвищити продуктивність, ефективно використовуючи дистанційні технології, щоб максимізувати переваги гібридного робочого місця.